Samsung Exynos 2400, Apple’ı geride bıraktı

Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonlarının yeni neslini, Exynos 2400 yonga seti ile donatması bekleniyor. Bu yonga seti, şirketin en yeni yüksek performanslı işlemcisi ve şimdi bir duyumcu, Exynos 2400’ün iPhone 15 Pro Max’in Apple A17 Pro çipini geçebileceğini iddia ediyor.

Exynos 2400 yonga setinin GPU’sunun Apple A17 Pro’dan daha hızlı olabileceği belirtiliyor. Bu bilgi, X’te (eski adıyla Twitter) yer alan tanınmış bir duyumcudan geliyor. Bu duyumda, Exynos 2400 yonga setine ilişkin bir özet paylaşıldı. Burada, Samsung’un yaklaşmakta olan yonga setinin, AMD ile ortaklaşa tasarlanan ve Apple A17 Pro’nun GPU performansını aşabilecek bir GPU içerdiği belirtildi. Hatırlanacağı üzere, A17 Pro, 3nm teknolojisiyle üretilen ve AnTuTu benchmark platformunda grafik testinde 590.000 puanın üzerinde skor elde eden 6 çekirdekli bir GPU’ya sahip.

Samsung Exynos 2400, Apple’ı geride bıraktı

Diğer bir deyişle, Exynos 2400 bu skoru geçebilir. Ayrıca, Exynos 2400’ün Samsung’un geliştirilmiş 4nm sürecine dayandığı ve 3nm sürecine geçiş yapmadığı belirtiliyor. Şirket, bu süreçte daha fazla “uzmanlığa” sahip olduğu için ve artırılmış verim ve geliştirilmiş performans nedeniyle 4nm düğümüne bağlı kalıyor. Exynos 2400 ayrıca, daha ince çip kalınlığı ve geliştirilmiş ısı dağılımı anlamına gelen FOWLP’nin ilk uygulamasına da sahip olacak.

Yakın zamanda gerçekleştirilen SLSI Teknoloji Günü etkinliğinde, Samsung Exynos 2400 ile ilgili bazı önemli detayları açıkladı. Marka, işlemcinin Exynos 2200 ile karşılaştırıldığında yüzde 70 daha hızlı CPU performansı ve 14.7 kat daha hızlı yapay zeka işleme hızları sunacağını iddia ediyor. Bilinmesi gereken bir diğer konu, Galaxy S24 serisinin hem Exynos hem de Qualcomm Snapdragon varyantları ile piyasaya sürüleceği. Böylece, alıcılar pazarına bağlı olarak, akıllı telefonların Exynos 2400 veya Snapdragon 8 Gen 3 versiyonlarından birini alacaklar. İlgili bir haber olarak, Exynos 2400’ün Galaxy S24+ modelinde GeekBench üzerinde çalışırken görüldüğü belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir