Reddit Halka Arzı 6,5 Milyar Dolar Değerinde Olacak

Geçtiğimiz hafta popüler bir topluluk sitesi olan Reddit, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na belgeler sunarak yaklaşan ilk halka arzına hazırlanmak için adımlar attı. Yeni bir rapor, Reddit’in şirkete 6,5 milyar dolara kadar değer vermeyi hedeflediğini öne sürüyor. Reddit, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığında hisse başına 31 ila 34 dolar arasında bir fiyat aralığı belirlemeyi planlıyor. Şirketin NYSE’de “RDDT” hisse senedi sembolünü kullanacak.

CNBC’ye göre Reddit çalışanları, halka arz sırasında şirketteki hisselerini satma fırsatına sahip olacak. Ancak 6,5 milyar dolarlık değerleme, Reddit’in birkaç yıl önceki değerinden önemli ölçüde daha düşük. Şirket 2021’deki son özel yatırımcı finansman turunda 1,3 milyar dolar topladı ve tahmini değeri 10 milyar dolar oldu. OpenAI’ın kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman, şirketin en büyük yatırımcılarından biri. 2015’ten 2022’ye kadar Reddit’in yönetim kurulunda yer almasına rağmen hâlâ şirkette önemli sayıda hisseye sahip. CNBC, Reddit halka açıldığında Altman’ın hisselerinin değerinin 400 milyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Ünlü topluluk sitesi SEC dosyasında geçen yılın mali rakamlarını açıkladı. Dosyaya göre 2023 yılında öncelikle reklamlardan 804 milyon dolar gelir elde etti. Ancak aynı dönemde 90,8 milyon dolar zarar da yaşadı. Şirket elde ettiği verilerden para kazanarak ve ticaret çözümlerini keşfederek gelir kaynaklarını genişletmeyi planlıyor. Başvuruda ayrıca topluluk sitesinin şu anda 267,5 milyon aktif haftalık kullanıcıya ve 73 milyon günlük kullanıcıya sahip olduğu ortaya çıktı. Reddit alışılmadık bir hareket olarak en iyi moderatörlerine ve en yüksek karma puanına sahip kullanıcılarına hisse senedi arzına katılma ve hisse satın alma fırsatı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x