Öğrencilere kar tatili müjdesi geldi! İstanbul dahil 9 ilde okullar tatil!

Aralık ayının ortalarına gelmemize rağmen henüz İstanbul için kar müjdesi gelmedi. En azından şimdiye kadar. Zira meteoroloji uzmanları öğrencilerin merakla bekledikleri kar tatili haberi için tarihi verdi. Keza pek çok ilde okullar kar tatiline girebilir. Peki beklenen kar yağışı ne zaman geliyor?

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul dahil pek çok ilin kar yağışına teslim olacağı açıklanmıştı. Fakat bu gerçekleşmedi. Şimdi ise çok daha yoğun bir soğuk hava dalgası geliyor.

Sibirya üzerinden gelecek olan bu soğuk hava dalgası ülkeye batı tarafından giriş yapacak ve ilk 24 saat içerisinde İstanbul dahil pek çok ili etkisi altına alacak.

Yoğun kar yağışı beklentisi ile birlikte hava sıcaklıklarının pek çok bölgede 0 (sıfır) derecenin altına ineceği ve karın kısa sürede tutacağı belirtiliyor.

Yağış 2 gün sürecek olsa da karın yerden kalkması 3 ya da 4 gün sürecek. Çünkü yağış bitse de sıcaklıklar hemen yükselmeyecek. Dolayısıyla karın yerden kalkması beklenenden uzun sürecek ve bu süreç boyunca okullar tatil olacak. En azından beklenti bu yönde. Peki yağış ne zaman geliyor ve hangi illeri etkileyecek.

Uzmanlar yağışın Aralık ayının son haftasında yurda giriş yapmasını bekliyorlar. Bu aslında karlar altında yılbaşı hayali kuranlar için de iyi bir haber diyebiliriz.

Peki yağışlardan hangi şehirler etkilenecek? Aslında Marmara bölgesindeki tüm şehirlerin bu yağıştan etkilenmesini beklendiğini söyleyebiliriz. Elbette tüm illerde aynı orada bir kar yağışından bahsetmek mümkün olmayabilir.

Uzmanlar beklenen kar yağışının özellikle İstanbul’da etkili olacağını ve İstanbul çevresinde okulların tatil olabileceğini belirtiyorlar. Elbette bu uzun süreli bir tahmin olduğu için doğru çıkmama ihtimali de var. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x