Moskova’da asker eşlerinden eylem: En az 27 gözaltı

Rusya’da eşlerinin savaşmak için Ukrayna’ya gönderilmesini protesto eden bir grup kadın, başkent Moskova’da bir araya geldi. Rusya’da toplantı özgürlüğü alanında faaliyet gösteren OVD-Info isimli sivil toplum kuruluşu, en az 27 kişinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanların çoğunun ise gazeteciler olduğunu bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, savaşa gönderilen asker eşlerini temsil eden bir grup, Meçhul Asker anıtına çiçek bırakmak için Kremlin duvarında bir araya geldi. OVD-Info, en az 27 kişinin gözaltına alındığını, gözaltına alınan kişilerden bazılarının daha sonra gitmesine izin verildiğini aktardı. Moskova’nın çeşitli noktalarında bir grup kişinin daha benzer şekilde gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

PUTİN’İN SEÇİM KAMPANYASI BÜROSUNU ZİYARET ETMİŞLERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen eylül ayında yayımladığı bir kararname uyarınca savaşa gönderilen erkeklerin eş, anne ve kardeşleri, yakınlarının savaştan evlerine dönmesini talep ediyor. Bugünkü eyleme ilişkin açıklama yapan Moskova Savcılığı ise eylemin ‘yetkililer ile koordinasyon içinde yapılmadığını’ belirterek ‘izinsiz gösteri çağrısında bulunma ve bu gösterilere katılma’ konusunda bir uyarı yayımladı.

20 Ocak’ta da Ukrayna’da savaşan Rus askerlerin eşlerinden oluşan bir heyet Putin’in seçim kampanyası ofisini ziyaret etmiş, kadınlardan biri, Putin’in eşinin geri gelmesi için ne zaman kararname çıkaracağını sormuştu. ‘Eve Geri Dönüş’ (The Way Home) isimli asker eşleri platformunun ziyareti sırasında, bir kampanya çalışanı, Ukrayna’daki Rus askerlerin ‘anayurdu müdafaa ettiğini’ ve onlar için dua etmesi gerektiğini söylemesinin ardından ise protestocu kadınla aralarında hararetli bir konuşma yaşanmıştı.

Maria Andreyeva isimli kadın, “O zaman sırada ne var? Savunma Bakanlığı, parasını harcadı; şimdi askerlerimiz için her şeyi sıkıp çıkarmalı mıyız, kalan son canlarını da almak için?” diye sormuştu. Eşinden geriye ne kalacağını, ‘bacakları, kolları olmayan hasta bir adam mı kalacağını’ soran Andreyeva, “Orada ne olduğunu bilmiyor musunuz?” demişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x