Gözeneklerinizi Tıkayan 7 Günlük Alışkanlık

Gözeneklerinizin büyüklüğü çoğunlukla genetiğe bağlıdır ve elleriniz buraya bağlı olsa da, gözeneklerinizin sinir bozucu siyah noktalara dönüşmesine izin vermemek için günlük alışkanlıklarınızı ayarlayabilirsiniz. İşte tıkanmaya yol açan alışkanlıklar.

1. Telefonu yüzünüze yakın tutuyorsunuz

Cep telefonlarımız çoğu klozet kapağından 10 kat daha fazla bakteri barındırıyor. Telefonlar makyaj malzemelerinin, doğal cilt yağlarının ve çevresel toksinlerin birikmesi için mıknatıs görevi görür. Telefonumuzu yüzümüze her tuttuğumuzda bu mikropları cildimize aktarıyoruz. Bu nedenle günde en az bir kez dezenfekte etmenizde fayda var.

2. Güneşe maruz kalıyorsunuz

Güneş cildinizin nemini kaybeder ve yağ bezlerinin fazla çalışmasına neden olarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bronzlaşma gözenekleri geçici olarak maskeleyebilir ve daha küçük görünmelerine neden olabilir, ancak uzun vadede tam tersini yapacaktır. Dermatologlar genişlemiş gözenekleri önlemek için her gün güneş koruyucu kullanılmasını önermektedir.

3. Toniği atlarsınız

Gözenekleri uzun süre tedavi edilmeden bırakmak, bu foliküllerin duvarlarını kalıcı olarak zayıflatabilir. Toner cildinize günlük eksfoliasyon sağlar ve ölü cilt hücrelerini ve kirleri gidermeye yardımcı olur. Toneri atlamak, cildinizin doğal ve hızlı bir şekilde pul pul dökülmesine izin vermediğiniz anlamına gelir.

4. Makyaj fırçalarınızı temizlemiyorsunuz

Sıkı bir rutini takip etseniz bile, bazı tembel alışkanlıklarınız gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi her kullandığınızda, üzerlerinde ne kadar sebum, toz, ölü deri ve makyaj kalıntısı olduğunu düşünün. Eğer onları düzenli olarak temizlemezseniz, tüm o kirler tekrar cildinize bulaşacaktır.

5. Kötü saç ürünleri kullanıyorsunuz

Saç kozmetiklerinizin yağ içermesi gözeneklerin tıkanmasına da neden olabilir. Şaşırtıcı değil mi? Siyah noktaların genellikle saç çizgisi, alın, yüzün yanları ve boyun gibi saçın ciltle temas ettiği yerlerde bulunması şaşırtıcı değildir. Cildiniz sivilceye yatkın olmasa bile saç bakım ürünleri sivilcelere neden olabilir.

6. Suya dayanıklı makyaj yapıyorsunuz

Su geçirmez formüller genellikle çok fazla silikon içerir. Bu ağır içerik cildinizin nefes almasına izin vermediğinden gözeneklerinizi tıkayabilir. En güzel cildin durumunu bile kötüleştirebileceği için suya dayanıklı makyajın günlük kullanımı önerilmez.

7. Retinol kullanmıyorsunuz

Gözeneklerinizi küçültmenin en iyi yolu, retinoidleri gece tedavisi olarak kullanmaktır. Retinol, A vitamininin bir formudur ve cilt hücresi dönüşümünü artırarak genel cilt kalınlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x