Bakan Bolat’tan önemli açıklamalar

Bakan Ömer Bolat’ın açıklamaları: 

Türkiye 21 yıldır siyasi istikrar sürecinde çok önemli kazanımlar elde etti. Terörle mücadeleyi Türkiye’de büyük ölçede bitirdi. Bu sene 1.1 trilyon milli gelire ulaşacağız. Kişi başına gelir 12 bin 500 doları geçti. Ortalama 9 ayın büyümesi yüzde 4,7’ye yükseldi. Türkiye 21 yıldır siyasi istikrar sürecinde çok önemli kazanımlar elde etti. Terörle mücadeleyi Türkiye’de büyük ölçede bitirdi. Bu sene 1.1 trilyon dolar milli gelire ulaşacağız. Kişi başına gelir 12 bin 500 doları geçti. Ortalama 9 ayın büyümesi yüzde 4,7’ye yükseldi. 

Türkiye 780 bin km kare olduğu coğrafyadan çok daha geniş büyük istikrarlı bir güce sahip. Cumhurbaşkanı çok saygın bir ağırlığa sahip. Almanya’da Birleşmiş Milletler’de bunu gördük. 

Türkiye siyasi istikrarıyla ekonomik gücüyle, soft power yumuşak gücüyle bir barış elçisi konumuna sahip olması, herkesle diyalog içinde olabilmesi anlamında bu tabloyu net görüyoruz. Başta, ABD ve Avrupa şirketleri olmak üzere, Türkiye’nin kaliteli sanayi üretimi, Türkiye’Nin hizmetler sektöründeki kabliyetleri, Türkiye’nin lojistik sektöründeki başarıları, sağlık sektöründeki başarıları Türkiye’de üretim Türkiye’den tedarik yapma konusunda büyük bir istek var. İslam dünyasında bu tür istekler çok güçlü. ABD ve Avrupa’da büyük itilaflar olsa da iş dünyası buna bakmıyor. 

Rakamlar da bunu gösteriyor. 2002 yılda ülkemize gelen yabancı yatırım toplam 15 milyar dolar ve 5 bin firma. 2002’den sonra 259 milyar dolar. Bu bizim refahımızın artmasına katkıda bulundu. Milli gelirimiz 250 milyar dolardan 1 trilyon 75 milyar dolara geldi. Organize sanayi sayısı 350’nin üzerinde ve buralarda çalışan sayısı 2,5 milyonun üzerinde. Çok daha fazla OSB kurma arzusu var. 

Körfez ülkelerinde Türkiye ile iş yapma anlamında çok büyük bir iştiyak gördüm. Başta Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakıstan’da bu iştiyakı net gördük. Fransız iş dünyası Türkiye’de çok entegre. Fransa ile Türkiye’de iş forumu yapacağız. 
Afrika zaten Türkiye’yi rol model görüyor. Afrika’nın şansızlığı, Rusya Ukrayna Savaşı Afrika Coğrafyasında sıkıntısı meydana getirdi. İmkanı olsa daha fazla iş yapacaklar. THY Afrika’yı dünyaya açıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x