ABD’de Müslümanlara yönelik nefret suçlarında patlama

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD’de Müslüman ve Filistin karşıtı ayrımcılık ve nefret suçlarına bağlı şikayetlerin, Hamas’ın İsrail’e saldırdığı ve İsrail’in Hamas’a savaş ilan ettiği 7 Ekim 2023’ten sonraki üç ay içinde yaklaşık yüzde 180 arttığını belirtti.

Hak savunucuları, Orta Doğu’da savaşın patlak vermesinden bu yana ABD’de ve başka yerlerde İslamofobi ve Filistin karşıtı önyargıların arttığına dikkat çekiyorlar. Ekim 2023’te Illinois’de 6 yaşındaki Filistin asıllı ABD’li bir çocuğun bıçaklanarak öldürülmesi ve Kasım 2023’te Vermont’ta Filistin asıllı üç öğrencinin vurulması gibi olaylar ABD’de artan İslamofobi ve Filistin karşıtı nefret suçlarını gösteriyor.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) yaptığı açıklamada, “Müslüman ve Filistin karşıtı nefret dalgasının devam ettiği” 2023 yılının son üç ayında 3.578 şikayet aldığını belirtti. Bu sayı, bir önceki yılın aynı dönemindeki şikayetlere göre yüzde 178’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

CAIR, istihdam ayrımcılığı şikayetlerinin 662 vakayla listenin başında yer aldığını; nefret suçları ve nefret olaylarının 472 kez; eğitim ayrımcılığının ise 448 kez bildirildiğini açıkladı.

New York merkezli Yahudi hak savunuculuğu örgütü İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL) bu ayın başında yaptığı açıklamada, 7 Ekim’den sonraki üç ay içinde ABD’deki antisemitik olayların bir önceki yıla göre yüzde 360 arttığını açıklamıştı.

Hamas örgütünün 7 Ekim 2023’te İsrail’e düzenlediği eş zamanlı baskınlarda 1200 kişiyi öldürmesinin ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava ve kara harekâtlarında 26.000’den fazla Filistinli hayatını kaybetti ve yerle bir olan Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun büyük bir bölümü evsiz kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x