Siyasilerden asgari ücret açıklamaları: Daha yılın yarısı gelmeden eriyip gidecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Ocak 2024 itibariyle asgari ücretin net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ise taleplerinin 18 bin lira olduğunu ve yılda iki kez zam istediklerini söyledi. Asgari Ücret Komisyonu’nda hükümet ve işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) arasında anlaşma sağlanmasıyla 17 bin 2 lira yeni asgari ücret olarak ilan edildi.

Yeni asgari ücretle ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, asgari ücret tekliflerinin 2024’ün ilk 6 ayı için 17 bin lira, ikinci 6 ayı için 20 bin 500 lira olduğunu hatırlattı.

Zorlu, “Sayın Bakan teklifimizi tam anlayamamış olmalı ki (!) 2024’ün tümü için asgari ücreti 17002 TL olarak açıkladı. Yani asgari ücret bir ortalama ücret haline gelirken, hayat pahalılığı karşısında daha yılın yarısı gelmeden milyonlarca vatandaşımızın emeği eriyip gidecek. Bu bakımdan 31 Mart tarihinde gerçekleşecek seçimler vatandaşımızın bu gidişata karşı vereceği en etkili mesaj yeri olacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ TAŞÇIER: MODERN KÖLELİĞE DAYANAN BU DÜZEN REDDİYORUZ

CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer de yüksek enflasyona dikkat çekti.

“Ne demiştik, bir kaç aya buhar olacak, yeniden açlık sınırının altında kalacak ücret işte budur” diyen Taşçıer, şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın tutma ihtimali olmayan enflasyon hedefiyle bile, tek zam yapılacağı da söylenmişken, bu tutar yıl sonunda reel olarak 10.882 liraya, yani bugünkünden bile daha az bir noktaya gelecek. Gerçekte ise çok daha düşük bir seviyeye geleceği ortada. Seçime kadar yalancı bahar yaratıp, seçimden sonra ne haliniz varsa görün denmesi anlamına gelen bu ücret, on milyonlarca emekçinin açlıkta buluşacağı bir Türkiye hayal edenlerin isteğidir. Modern köleliğe ve emeğin sömürüsüne dayanan bu düzeni CHP olarak reddediyoruz! CHP olarak asgari ücretle ilgili önerilerimizi ısrarla dile getirmeye, emekten ve emekçiden yana olmaya devam edeceğiz.”

CHP Malatya Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Veli Ağbaba da “Ülke ekonomisi bu haldeyken 17 bin lira en geç Şubat ayında eriyecek. İşçiler 10 ay ne yiyecek?” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir