İzmir’de Orman Yangınına Müdahale Eden Helikopter Baraja Düştü!

İzmir’in Menderes ilçesinde çıkan orman yangına müdahale etmek için Tahtalı Barajı’ndan su alan helikopter 4 personeli ile birlikte  baraja düştü. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, ‘Görevli dört mürettebatımızdan biri sağ olarak kurtarılmış olup, diğer üç mürettebatımızı arama kurtarma çalışmalarımız devam etmektedir’ dedi

İzmir’in Menderes ilçesi Keler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün yangın çıktı.

İhbarın ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 8 uçak ve 16 helikopter ile havadan, 25 arazöz, 6 su ikmal aracı, 7 dozer, 7 ilk müdahale aracı ile alevlere müdahale etti.

Güneşin batmasının ardından hava araçlarının bir kısmı geri çekilirken, söndürme çalışmalarına 3 gece görüşlü helikopter devam etti. 4 personeli bulunan bir helikopter ise su aldığı esnada Tahtalı Barajı’na düştü.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 1 personelin kurtarıldığını duyurdu.

Bakan Yumaklı, şu ifadeleri kullandı:

‘İzmir’in Menderes ilçesinde 16 Eylül Cumartesi günü çıkan yangına müdahale eden Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından kullanılan helikopterlerden biriyle saat 23.53’te maalesef ekiplerimizin irtibatı kesilmiştir. Yapılan araştırmada, helikopterin müdahalede kullandığı suyu aldığı Tahtalı Barajı’na düştüğü tespit edilmiştir. Bölgeye Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, AFAD ve UMKE ekipleri ivedilikle sevk edilerek helikopterde görevli dört personeli arama kurtarma işlemleri başlatılmıştır. Şu anki durumda yangın söndürme helikopterinde görevli dört mürettebatımızdan biri sağ olarak kurtarılmış olup, diğer üç mürettebatımızı arama kurtarma çalışmalarımız devam etmektedir.’

Mürettebattın 4 kişi olduğu öğrenilirken kaza sonrası bir kişi yüzerek karaya çıktı. Gece boyunca devam eden 3 kişiyi arama çalışmaları havanın aydınlanmasıyla tekrar hız kazandı. Bölgede jandarma, emniyet, sahil güvenlik, AFAD ve UMKE ekiplerinin hem karadan hem havadan arama çalışmaları sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x